Progam 1iX:ROa.m. - j | |||||
1 | The Monk and the Fish | Michael Dudok de Wit | The Netherlands/France | 5mn 25s | Hiroshima Prize, '96 |
2 | A Grand Day Out | Nick Park | U.K. | 20mn 50s | Category G Prize1st, '90 |
3 | Ex-Child | Jacques Drouin | Canada | 4mn 49s | Special Prize, '96 |
4 | Flying Nansen | Igor Kovalyov | Russia/U.S.A. | 11mn 38s | Special Prize, 2000 |
5 | Three Misses | Paul Driessen | The Netherlands | 10mn 09s | Special Prize, 2000 |
6 | Mt. Head | Koji Yamamura | Japan | 10mn 00s | Grand Prize, 2004 |
Total@1h 02mn 51s | |||||
Program 2i11:00a.m. - j | |||||
1 | Loop Pool | Daiki Aizawa | Japan | 2mn 59s | Special Int. Jury Prize, 2004 |
2 | The Fish Hunters | Rosana Liera | France | 6mn 11s | Renzo Kintoshita Prize, 2002 |
3 | The Old Lady and the Pigeons | Sylvain Chomet | Canada | 23mn 09s | Grand Prize, '98 |
4 | Spring | Silke Parzich | Germany | 4mn 17s | Special Prize, '98 |
5 | Pink Doll | Valentin Olshvang | Russia | 10mn 08 | Special Prize, '98 |
6 | The Village | Mark Baker | U.K. | 14mn 00s | Hiroshima Prize, '94 |
Total@1h 00mn 54s | |||||
Program 3i1:30p.m. - j | |||||
1 | The Demon | Shin Hosokawa | Japan | 9mn 10s | Debut Prize, 2004 |
2 | Britannia | Joanna Quinn |
U.K. | 5mn 10s | Category E Prize, 1st, '94 |
3 | Louise | Anita Lebeau | Canada | 10mn 03s | Hiroshima Prize, 2004 |
4 | South of the North | Andrey Sokolov | Russia | 14mn 32s | Audience Prize, 2004 |
5 | Apple Pie | Isabelle Fabez | Switzerland | 9mn 50s | Special Prize, 2006 |
6 | Milch | Igor Kovalyov | Russia/U.S.A. | 15mn 30s | Grand Prize, 2006 |
Total@1h04mn 05s | |||||
Program 4 i3:00p.m. - j | |||||
1 | Village of Idiots | Eugene Fedorenko Rose Newlove |
Canada | 12mn 41s | Renzo Kinoshita Prize, 2000 |
2 | Scarlet Road | Tomoyasu Murata | Japan | 13mn 20s |
Special Prize, 2002 |
3 | Biotope | Merwan Shabane | France | 7mn 15s | Special Prize, 2002 |
4 | The Paradise | Nedeljko Ubovic | Yugoslavia | 1mn 40s | Special Int. Jury, '94 |
5 | Fish Never Sleep | Gaelle Denis | U.K. | 6mn 18s | Special Int. Jury Prize, 2004 |
6 | The Mermaid | Alexandre Petrov | Russia | 10mn 33s | Hiroshima Prize, '98 |
7 | Father and Daughter | Michael Dudok de Wit | The Netherlands /U.K. | 8mn 30s | Grand Prize, 2002 |
Total@1h00min 17s |